نخستین شهردار زن در سیستان و بلوچستان کار خود را آغاز کرد.

زاهدان - ایرنا - نخستین شهردار زن در سیستان و بلوچستان کار خود را به عنوان شهردار ˈسربازˈ در جنوب این استان آغاز کرد.

 

ˈسامیه بلوچ زهیˈ از بانوان بلوچ اهل سنت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی تلاش برای حضور بیشتر زنان در صحنه های مختلف فرهنگی و اجتماعی، استفاده از نیروهای جوان در عمران و آبادانی منطقه، ترویج و نهادینه شدن کار، خرد جمعی و اندیشه شورایی و بهره گیری از نخبگان را از برنامه های مهم و محوری خود با هدف بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی زادگاهش عنوان کرد.

وی همچنین خواستار مشارکت هر چه بیشتر زنان بلوچ در فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی شد.

شهردار جدید سرباز دانش آموخته رشته مهندسی منابع طبیعی در مقطع کارشناس ارشد از دانشگاه تهران است.

بلوچ زهی اظهار داشت: انتخابم به عنوان شهردار علاوه بر اینکه برای من ادای دین به زادگاهم از طریق تلاش در جهت عمران و آبادانی منطقه می باشد، سنت شکنی در جامعه ای است که با وجود پیشرفتهای حاصله هنوز سنتی فکر می کند و کمتر حاضر به استفاده از زنان مستعد و توانمند برای بروز قابلیتها و توانمندیهای آنها است.

وی گفت: نگاه اسلام و رویکرد جمهوری اسلامی باعث فعالیت هر بیشتر زنان ایرانی در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی شده اما هنوز برخی افراد بر حاکمیت بافت سنتی در فضاهای آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و هنری سیستان و بلوچستان اصرار دارند.

نخستین شهردار زن در سیستان و بلوچستان همچنین با اشاره به برخی مشکلات شهری سرباز گفت: روزانه چهار تا پنج هزار نفر از روستاهای اطراف برای فروش محصولات تولیدی خود وارد این شهر می شوند و همین جمعیت شناور باعث ایجاد سد معبر و ترافیک شهری می شود که باید برای رفع آن برنامه ریزی لازم را انجام داد.

رییس شورای اسلامی شهر سرباز نیز به ایرنا گفت: مهندس بلوچ زهی با توجه به ارائه برنامه بسیار قوی و کارشناسی برای حل مشکلات، نارساییها و بهبود امور شهری از سوی اعضای شورا با اکثریت کامل پنج رای موافق به عنوان شهردار انتخاب شد.

ˈعطاالله بزرگزادهˈ افزود: تحصیلات عالی، انگیزه و نیروی جوانی و داشتن شرایط لازم برای اداره شهر سرباز مهمترین مولفه انتخاب خانم بلوچ زهی به عنوان شهردار سرباز است.

وی گفت: امیدواریم با انتخاب نخستین شهردار زن بلوچ در منطقه ای که همچنان عده ای قلیل نسبت به حاشیه راندن زنان اصرار دارند از این پس شاهد حضور بیشتر این قشر در پستهای مدیریتی باشیم.

سامیه بلوچ زهی متولد 1366 در شهر سرباز، پس از انجام مراحل اداری و صدور حکم از سوی استاندار سیستان و بلوچستان رسما کار خود را در هفته جاری به عنوان شهردار سرباز آغاز کرد.

ˈراسکˈ مرکز شهرستان مرزی سرباز در 500 کیلومتری جنوب زاهدان واقع است. ˈسربازˈ یکی از شهرهای تابعه این شهرستان در 70 کیلومتری راسک واقع است.

بیشتر مردم سرباز به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. این خطه قطب تولید میوه های گرمسیری و استوایی همچون ˈموز، انبه، گواوا، چیکو و خرماˈ در سیستان و بلوچستان محسوب می شود.

ˈرودخانه دائمی سربازˈ در این شهرستان که از مناطق گرم و مرطوب ایران محسوب می شود جاری است.

/ 2 نظر / 33 بازدید
مهدي

خوبه به نظر من از عهدش بر مياد.

پسر

چقدر خوشگله !